Donuts
Det här behöver du:
100 g smör
Ca 8 dl vetemjöl
2 dl mjölk
1 dl socker
25 g jäst
1 ägg
Mellan 8 - 10 dl rapsolja till friteringen
Valfri topping. Jag använde strösocker & 150 g marabou vit + mjölkchoklad + lite strössel.
Såhär gör du:
1. Smält smöret, häll i mjölken och värm till fingervarmt. Smula ner jästen och rör om tills den löst sig.
2. Blanda de torra ingredienserna i en bunke. Tillsätt de torra ingredienserna i smörblandningen och tillsätt ägget. Rör till en smidig deg. Låt jäsa ca 30 min under bakhandduk.
3. Kavla ut på mjölat bakbord, ca 1 - 2 cm tjock. Stansa ut rundlar och en bit i mitten. Låt jäsa under bakhandduk ca 30 min.
4. Värm upp olja i kastrull eller fritös till ca 170 grader, jag hade dock inget att ta tempen med så lät den stå på tills de kändes lagom. Lägg i så många munkar som går i åt gången, vänd dom för bästa resultat. Ska bli gyllenbruna. Lägg dom sedan på hushållspapper för att få bort de värsta oljan, ska du doppa dom i socker så gör det innan dom svalnat helt.
5. När dom svalnat så toppa med de du föredrar. Jag smälte chokladen var för sig i micron sen tog jag även lite av varje och hällde i en spritspåse. Doppade munkarna i chokladen och spritsade lite över vissa, doppade vissa i strössel och lät vissa vara som de var.

Glöm inte trycka på hjärtat nedanför om ni gillar inlägget ♥
Tack för receptet, detta ska jag absolut testa att göra hemma någon helg <3